Brytyjski fizyk teoretyczny, kosmolog, astrofizyk, profesor Uniwersytetu Cambridge – tak w skrócie opisują Stephena Hawkinga encyklopedyczne podręczniki. A co można jeszcze o nim powiedzieć? Że nie tylko był to naukowiec, ale także człowiek. Osoba, która przez ponad 40 lat zmagała się z trudną chorobą, która z roku na rok powodowała w organizmie coraz gorsze spustoszenia. Wielu naukowców może cieszyć się sprawnością fizyczną i wieloma innymi aspektami życia, tylko nie on. Stephan Hawking chorował na stwardnienie zanikowe boczne, którego postęp spowodował paraliż większości ciała. Ponad czterdzieści lat z chorobą z którą toczył nierówną walkę. To jednak nie przeszkodziło mu odkrywać świata. Hawking w swojej karierze naukowej zajmował się czarnymi dziurami, grawitacją kwantową. To on razem z Rogerem Penros’em opracował twierdzenia odnoszące się do istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności. Hawking odpowiedzialny jest także za teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Te oto promienie noszą dzisiaj nazwę promieniowanie Hawkinga lub Bekensteina-Hawkinga. Za swoje działania naukowiec został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego oraz Order of the Companions of Honour. O tym naukowcu, który zmarł w 14 marca 2018 roku można mówić bez końca, bowiem jego dokonania są naprawdę wielkie.

“Wielki projekt”

Hawking przedstawia wiele doskonale znanych odkryć na nowo, dzięki czemu osoby do tej pory nie zainteresowane nauką będą w lepszym stanie je teraz zrozumieć. Nauka była dla Hawkinga wszystkim. Nic więc dziwnego, że poświęcił jej się z taką mocą. Teraz oto czytelnik może zweryfikować swoje poglądy na istotę życia. Jakie są tak naprawdę podstawowe założenia wiary? Może czas sprawdzić je na nowo? Może czas zobaczyć co świat wielkich naukowców ma do powiedzenia na ten temat? Jeżeli ktoś nie boi się wyzwań, to dzięki tej książce zrozumie wiele istotnych rzeczy.

“Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania”

To książka na pewno bardzo ciekawa. To książka, która niejako obdziera nas z pewnych złudzeń. Człowiekowi wydaje się, że pewne rzeczy są dla niego zrozumiałe i już nie zwątpi. Ale chyba czas uświadomić sobie, że nie wszystko jest takie piękne jak nam się na początku wydaje. Osoby, które mają pewne wątpliwości, jak np. odnośnie rozwijającej się techniki, wszechświata, itd. koniecznie powinny sięgnąć po to wspaniałe dzieło Hawkinga, który po raz kolejny udowodnił swoje wspaniałe podejście naukowe.

Edukacja zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com